Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma nedir?

Sağlıklı ve beyaz dişler, estetik açıdan oldukça büyük önem taşıyan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan tedaviler arasında yer almaktadır. Dişler dışsal veya içsel etkenler sebebiyle renk değişikliğine uğramaktadır. Beyazlatma; kimyasal ajanlar kullanılarak renk değişikliğine uğramış bu dişlerin renklerinin açılmasını içeren bir işlemdir. Bu işlemin amacı dişlerde mevcut olan lekelerin renginin açılması ile diş renginin daha beyaz olmasını sağlamaktır.

Diş beyazlatmada hangi yöntemler kullanılır?

Diş beyazlatma işlemi yapılmadan önce; daha etkili bir sonuç almak için hasta mutlaka diş temizliğini yaptırmalıdır.  Diş beyazlatma tedavisi; diş ağartmak olarak da adlandırılan bu sistem mevcut dişlerin renginin daha beyaz renge dönüştürülme işlemidir. Dişlerin rengi genetik olarak veya beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak daha sarı ya da zaman içinde daha koyu renge dönebilir. Diş beyazlatma işlemi sağlıklı olan tüm dişlere uygulanabilmektedir. Diş beyazlatma canlı dişlere uygulandığı gibi kanal tedavili dişlere de uygulanabilir, buna ek olarak dental ofislerde uygulanabildiği gibi diş hekimi kontrolünde evde uygulanan tipleri de mevcuttur. Hangi yöntemin uygulanacağında renklenmeye sebep olan faktörler göz önünde bulundurularak hasta ile koopere şekilde karar verilir.

Diş beyazlatma aşamaları nelerdir?

Diş beyazlatma 3 ayrı gruba ayrılır. Bunlar; bariyer, ajan ve ışık uygulamalarıdır.

  • Bariyer uygulanması: Canlı dişlerde beyazlatma kullanılan kimyasal ajanın oksitleyici özelliğinden ötürü, diş etlerinin korunması amacı ile bu bölgelere bariyer uygulanması ile başlar.
  • Ajan Uygulaması: Kimyasal ajanın hazırlığından sonra diş yüzeylerine yeterli miktarlarda ajan uygulaması yapılır.
  • Işık Uygulaması: Hastaya koruyucu gözlük uygulandıktan sonra dişlerin istenilen renge ulaşması için özel ışık cihazları ile dişlere ışık uygulanır.

Diş beyazlatma ağrılı bir işlem midir?

Diş beyazlatma uygulamasını yaptırmak isteyenlerin en korkusu rüyası diş beyazlatma tedavisi uygulanırken ağrının yaşayıp yaşamamasını öğrenmesidir. Beyazlatma süresince dişlerde ağrı oluşması beklenen bir durum değildir. İşlem sonrasında ki 24 saatte ağrı kesiciyle kesilebilen hassasiyetler olması nadir de olsa izlenebilmektedir.

Diş beyazlatma dişe zarar verir mi?

Mutlu ve sağlıklı gülüşler birçok insanın hayalidir. Diş beyazlatma profesyonel koşullarda uygulandığında dişlere zarar vermez. Ancak bu işlem teknik olarak hassastır ve doğru koşullarda uzman kişiler tarafından uygulanması önem taşır.

Diş beyazlatma kalıcı olur mu, geçici mi?

Beyazlatma sonrası dişler renklendirici gıdalara maruziyet sonrasında tekrar renklenebilir. Bu durumda kilit faktör beyazlatma sonrasında renklendirici gıdalardan mümkün mertebe uzak durmaktır. Kritik eşik olan ilk 3 hafta boyunca bu gıdalara dişlerin az maruziyeti beyazlatma işleminin etkisinin daha uzun süreler devam etmesinde etkilidir. Diş beyazlatma tedavisi uygulanan bireylerde ilk haftaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Diş beyazlatma tedavisi sonrası ilk hafta aşır soğuk ya da sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmaları gerekmektedir.

Diş fırçalayarak diş beyazlatılabilir mi?

Diş sağlığını korumak önemli bir faktördür. Gıdalar kaynaklı diş renklenmelerinde diş fırçalaması ile renklenmelerin kısmen giderilmesi mümkündür. Beyazlatıcı amaçlarla üretilmiş yan ürünlerin fırçalama esnasında kullanımı aşırı kullanımlarda dişe kalıcı zararlar verebilir. Diş sağlığını korumak ve dişleri temiz tutmak için günde 2 kez dişler mutlaka fırçalanması gerekmektedir. Diş etlerine baskı yapmadan dişin her bölgesine diş fırçası mutlaka temas etmesi gerekmektedir.

Evde diş beyazlatma yöntemleri var mı?

Hekim kontrolünde evde kişiye özel hazırlanan plaklarla uygulanan beyazlatma ajanları olduğu gibi piyasada diş beyazlatma amaçlı satılan stripler, beyazlatıcı kalem ve macunlar da mevcuttur. Evde yapılan iş beyazlatma uygulaması kalıcı çözüm olarak karşımıza çıkmamaktadır. Evde uygulanan diş beyazlatma işlemi kısa vadede imkan tanımaktadır. Dişlerinizin sağlıklı olup olmadığını öğrenmek için diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Diş hekiminin tavsiyesi dışında uygulanan beyazlatma yöntemleri birtakım başka sorunlarına neden olmaktadır.

Diş beyazlatma bitkisel çözümler mümkün mü?

Sosyal medyada dişlerin beyazlatılması için önerilen birçok bitkisel formül bulunmasına rağmen etkililiği kanıtlanmış bitkisel bir karışım mevcut değildir. Diş hekimi tavsiyesi dışında uygulanan birtakım yöntemler farklı sorunlara sebep olabilir.

Diş beyazlatma fiyatı neye göre belirleniyor?

Beyazlatmada uygulanan yöntem, kullanılan materyalin niteliği ve renklenmenin tipi fiyatlandırmada etkili olan faktörlerdendir. Diş hekimi uygulanılacak dişlere bakmadan fiyatlandırma yapması doğru değildir.

Hazır satılan ürünler dişlere zarar verebilir mi?

Piyasada mevcut ürünlerin dişleri beyazlatma etkisi olsa da bu ürünlerin kontrolsüz kullanımları aşınma, rezorpsiyon gibi dişlerde geri dönüşümsüz hasarlara yol açabilir. Diş beyazlatma tedavisi uygulamak isteyenlere mutlaka diş hekimine başvurmasını tavsiye ediyoruz. Kanıtlığı kanıtlanmayan birçok ürün piyasada satılmaktadır. Piyasada Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan ürünler tedavisi uzun sürecek işlemlere neden olmaktadır.

 

Scroll to Top